Останні лютневі події на НВО «Етал» викликали хвилю тривог стосовно не безпідставного рішення власника підприємства – закрити – законсервувати підприємство до кращих часів. Працівники стали на захист свого конституційного права на працю. Місто втратить надходження до міської казни, країна унікального виробництва…
Сьогодні на підприємстві новий керівник - виконавчий директор Володимир Георгійович Коссе.
- Розкажіть, будь ласка, хто такий Володимир Коссе?
- Народився я в 1957-му році в Володарському районі поблизу м. Жданова (сьогодні Маріуполь). Батько – грек, мама – полька. Коли мені виповнилося 4 роки, батьки переїхали до Нової Каховки – почалося будівництво ГЕС. Там закінчив школу. Трудовий шлях починав зі слюсаря промислового обладнання. Далі 8 років служби в радянській армії, 17 років – служба в органах внутрішніх справ, а всього – 26. В трудовій книжці всього кілька записів. Підполковник запасу. Останні 12 років керував кількома заводами в Новій Каховці. Пізніше займав посаду генерального директора електромашинобудівного заводу, на якому пропрацював до грудня 2014-го року. Далі - завод крупних електричних машин, а згодом акціонери запропонували мені посаду в Олександрії на посаді виконавчого директора.
- Чи можна Вас назвати кризовим менеджером?
- У мене є досвід- стаж роботи, як кризис-менеджера. У Новій Каховці ми практично відновили роботу електромашинобудівної промисловості. Ті три підприємства, які були, фактично, банкротами, на сьогоднішній день працюють. «Етал» зупинився на межі фолу: крок вліво, крок вправо - міг реально скотитися в боргову прірву. Мабуть, не було довіри. Акціонери сказали мені, щоб я поїхав подивитися «свіжим оком» - розібратися в ситуації, надати дієву допомогу в організації виробництва. Приїхали – побачили, що це діюче, «живе» підприємство, але якийсь злий рок пхає його до ями. Треба було терміново включатися в роботу, щоб зупинити падіння виробництва.
- Ваші перші враження від трудового колективу і потужностей підприємства?
- Дуже позитивні враження. На сьогоднішній день 1000-й колектив працює, хоча й неповний робочий тиждень. Для України такий трудовий колектив – це багато чого значить, при населенні міст в 100 тисяч, - це вже показник. Тисячу людей прогодувати – не так просто в нинішніх архіскладних економічних умовах. Зберегли колектив, потужності, виробництво. Честь їм і хвала. Вірю, що разом у нас все буде гаразд.
- Ваші перші кроки – накази по виробництву?
- Першим завданням перед фахівцями структурних підрозділів було поставлено: проаналізувати організацію структури та технологічного виробництва; захист програм; обрання оптимального варіанту управління та безпосередньо самого виробництва. Головна мета підприємства – воно повинно працювати, заробляти гроші, бути прибутковим. Акціонер вкладає капітал у виробництво не для того, щоб працівники отримували не соціальну допомогу, а заробляли достойні гроші. Для цього зараз і відпрацьовуємо ринки збуту, налагоджуємо комерційні зв`язки з постачальниками сировини, які були раніше напрацьовані, рухаємося по нових направленнях замовлень.
- Ставка ставиться на закордонного споживача чи українського?
- Важко працювати з Росією - з зрозумілих причин, та й по Україні сьогодні нелегко віднайти замовника. Але ми ні в якому разі не скидаємо з обліку наших замовників - Росію. Є напрацювання з Білоруссю. По внутрішньому ринку відновили де-які угоди на поставки нашої продукції. «Пробиваємо» Молдову, але складно йде робота. Маючи нових замовників зможемо вийти на середній рівень праці, щоб завод вийшов на точку самоокупності.
- Яка продукція дає основний дохід НВО «Етал»?
- Найбільше замовлень, затребованості на ринку електротехнічного обладнання сьогодні лягає на виробництво електромагнітних пускачів. Це головний вал, який дає левову частку доходів для утримання підприємства в робочому стані. Сфера застосування пускачів дуже широка: від верстата машинобудівної галузі, до металургії і а ж до атомних електростанцій. Інші два підприємства: завод друкованих плат та виробництва систем управління (щитів) не пересікаються між собою. Мають також свою частку в загальному виробництві підприємства.
- Чи буде виплачена зарплатня працівникам заводу за березень-місяць?
- Ми відновили деякі замовлення, що були раніше. Звичайно цього мало, але маємо план березня. Його мало, але достатньо, щоб виплатити зарплатню та всі відрахування в бюджет. У нас сьогодні немає заборгованостей по виплатах. Навіщо тоді працювати, ми ж прийшли, щоб завод і люди, які на ньому працюють, були зацікавлені в своїх доходах.
- Який графік роботи заводу?
- Ми працюємо в режимі скороченого робочого часу – 3 дні на тиждень. Цього мало, але все залежатиме від нашої наполегливості та старанності.
-Зрозуміло, щоб вижити в таких складних економічних умовах, треба було прийняти і непопулярне рішення?
- По пенсіонерах поступили таким чином: ті, хто погодився звільнитися, отримали 3-х місячний оклад, плюс премії за безстрокову роботу, що прописано в колдоговорі. Не всі ж пенсіонери і пішли! Залишились спеціалісти. Для прикладу, зокрема, два моїх заступники. Був такий випадок, що звільнився спеціаліст. Ми просимо, щоб вона повернулася, а вона не може через пенсійну реформу.
- Чи була зустріч з міською владою і з чим Ви підете до міського голови?
- У мене не було ще зустрічі з міським головою. Була розмова з заступником голови Кіровоградської облдержадміністрації С.П.Коваленком. Ми розібралися в тій ситуації, що виникла в лютому. Вона на контролі тих, хто зацікавлений в тому, щоб підприємство працювало. Обов`язково планую, але піду з конкретними вже пропозиціями по співпраці. Ми бажаємо працювати з владою в рамках закону, ніяких пільг не просимо. За нами числиться 27 га земельної площі, а реально завод використовує в виробничому процесі лише 50% території. Ми готові віддати – повернути місту ці площадки. Нехай влада розпоряджається ними. У нас був гарний приклад такої співпраці в Новій Каховці, коли звільнилися від лишків земельної площі. Знаєте, 200 тис. грн, що заощадимо на площі – це фонд зарплати 60-ти наших працівників заводу друкованих плат.
- Яким Ви бачите «Етал» через 2 роки?
-Зараз важко говорити про план, що дасть нам великий приріст виробництва. Сьогодні мати замовлення на 6,5-7 мільйонів гривень - це той мінімум, що дасть можливість триматися на плаву. Я ж бачу завод через два роки з планом замовлень не менше як на 12-13 млн. грн, а це вже рентабельність виробництва, бачу виробництво по випуску нової продукції. У цьому напрямку ведеться активний пошук інвестора. Ці плани, задумки можуть реалізуватися лише при одній умові - коли буде мир і спокій в державі, коли почне «оживати» економіка, коли з`являться нові робочі місця, нові підприємства. Це те, до чого прагне кожен акціонер, кожен власник підприємств, кожен працівник, який працює на цих підприємствах. Стараємося працювати на випередження, міняємо програми, підходи в ціноутворенні, в менеджменті, працюємо над розширенням асортименту продукції, щоб завоювати ринки збуту за кордоном. Треба працювати на інвалюту, бо вся сировина закуповується лише за валюту, а від цього залежить і ціна нашої виготовленої продукції. Вірю, що бізнес повернеться в Україну. У нас працює команда однодумців. Кожен займається своїм напрямком: хтось продажем, хтось забезпеченням, хтось науковими розробками, хтось теорією і стратегією виробництва. Кожен займається тим, що в цілому дає потрібний результат.
- Ваші враження від Олександрії?
- Я вперше в Олександрії. У день свого дня народження 10-го лютого прибув до нього. Місто сподобалось, і що більше всього приємно вразило – воно «живе», багато людей, їх достатньо на вулицях. Чисте, охайне. Зрозуміло, що територіально воно більше вдвічі, ніж Нова Каховка. Як тільки вирішу питання з житлом, перевезу дружину. Діти дорослі, в них своє життя. Головне не втратити те, що сьогодні має «Етал», а завтра рухатись вперед.
І.Мельник
|